Co tě přivedlo k běhání a co pro tebe běhání představuje?
K běhání mě přivedla nemoc a špatný zdravotní stav po druhém porodu. S dvěma malými dětmi na krku bylo nepředstavitelné najít si čas chodit pravidelně někam cvičit, navíc nebydlíme ve městě a dojet někam s dětmi byla náročná logistická operace. Tehdy (už je to třináct let) nebyla doba, kdy by sport ulehčovaly aplikace nebo tréninková videa, tak jsem potřebovala co nejjednodušší řešení, které by bylo pro mě dlouhodobě udržitelné. Protože bydlíme kousek od lesa a vyběhnout ven se dá kdykoliv, začala jsem s běháním. Běh tehdy vůbec nebyl v módě, na všechno jsem si musela přicházet sama. Po fázi opakovaných začátků se pro mě běh stal nejprve mým nejdůležitějším kompenzačním mechanismem stresu a vysokých pracovních nároků a potom se proměnil ve zdroj vnitřní odolnosti a radosti. Je to čas jenom pro mě, kdy můžu být sama se svými myšlenkami a na chvíli nechat všechny povinnosti za sebou.
Dlouhé běhy v horách jsou tvým snem. Co tě na nich tak fascinuje a jak si představuješ svůj ideální závod nebo běžecký zážitek?
Pro mě je běh v horách něco jako dlouhotrvající meditace a fascinuje mě hlavně stav, kdy jsem schopná strávit dlouhý čas úplně ve flow. Baví mě přizpůsobovat se terénu, zdolávat překážky a delší vzdálenost a vystavovat se situacím mimo komfortní zónu. Než konkrétní závody mě spíš zajímá poznat nové trasy a proběhnout si hezké traily v evropských horách. Kdybych měla zmínit přeci jen něco konkrétního, moc ráda bych jednou absolvovala závod jako je Brama stage run v Pyrenejích.
Kombinovat rodinu, práci a trénink není jednoduché. Jak vypadá tvůj běžný týden a co ti pomáhá udržet rovnováhu?
Musela jsem si udělat časový audit všech svých povinností a aktivit stanovit si, jaký časový rozsah pro běžecký trénink je pro mě dlouhodobě udržitelný a tomu se přizpůsobit. Pro mě je zvládnutelné trénovat pětkrát týdně v rozsahu 8 hodin. V tomto rozsahu je běh pro mě non-negotiable záležitost a moje okolí se to naučilo respektovat. Nemám pevně stanovenou denní dobu, kdy běhám, tu musím přizpůsobit ostatním povinnostem, ale s časovým oknem pro trénink počítám vždycky, pak až si plánuju ostatní aktivity. Rovnováhu mi hlavně pomáhá udržet dobrý time management a taky jasně vydefinované priority.
Běžecký progres může být vzhledem k dalším povinnostem pomalejší, ale přesto se posouváš. Jak si udržuješ motivaci i přes to, že výsledky nejsou vždy takové, jaké by sis přála?
Motivaci si udržuji tím, že za ty roky mám velmi dobře zformulované svoje proč běhám, a když přijdou chvíle, kdy je to náročné, můžu se svoje proč opřít. Ráda čtu a poslouchám příběhy jiných běžců, zvlášť těch, kteří běhají celý život a museli si projít různými životními etapami a jim přizpůsobovat svůj trénink. Mám svoje inspirační vzory, třeba na své nástěnce doma mám fotku Jasmin Paris, první ženu v historii, která v časovém limitu zvládla Berkley ultramaraton a přitom pracuje jako vědkyně a je máma dvou dětí. Když se někdy nechce vyběhnout, kouknu na ni a hned je to o něco jednodušší zvládnout trénink ve tmě nebo v dešti.
Na závodech, ale i mimo ně, se často srovnáváme s mladšími a rychlejšími. Jak se s tím vyrovnává?
Téma srovnávání se s ostatními beru jako výzvu a příležitost k vnitřnímu růstu, možnost jak se o sobě něco dozvědět. Když se nějaké takové myšlenky objeví, ptám se proč, hledám jejich zdroj a přeformulovat si ho pro sebe. Zajímá mě spíš překonávat svoje limity, ne limity, které mi podsouvá okolí. To je na středním věku hrozně fajn, že některé věci, a k nim patří třeba i to srovnávání se, prostě přestane řešit.
Běhání není jen o tréninku, ale i o komunitě. Co by bylo pro tebe v tomto ohledu splněným snem?
Jsem moc ráda, že můžu být součástí Running academy a že po těch letech, kdy jsem se musela spoléhat na sebe sama, můžu trénovat s tak skvělým trenérem, jako je Pavel, a mít kolem sebe inspirativní partu běžců. Kdybych si mohla ještě něco přát nad rámec tohoto, tak bych ráda chtěla mít někde poblíž i výkonnostně podobnou parťačku, se kterou bych mohla vyrazit občas na dlouhý běh nebo běh do hor.
Jsi člověk, který se o trénink a běhání hodně zajímá. Jak si vybíráš informace a co je pro tebe v běžeckém vzdělávání klíčové? Co děláš v tréninku navíc?
Pro mě osobně je důležité věci, kterým věnuji takový objem času, pochopit a opravdu jim v rámci svých možností porozumět. Potřebuju fakta a ověřené informace a ráda si je testuju na sobě. Informace třídím podle kvality zdrojů. Když čtu knihy, dívám se na seznam sekundární literatury, když mě něco zaujme, dohledávám si další zdroje a informace. Spíš čtu knihy, ale mám ráda i podcasty. Skvělým zdrojem informací je pro mě už několik let podcast Jasona Fitzgeralda Strength Running nebo ráda koukám na videa z kanálu Extramilest. Pro mě je důležité se pořád zajímat a vzdělávat se, najít si téma, které mě momentálně zajímá, a jít do víc hloubky. Nevím, jestli dělám nějaké věci navíc nebo jinak, ale píšu si svoje poznámky.
Troufám si říct, že jsi sečtělá a velmi chytrá žena, co tě vedlo k tomu vyhledat pomoc?
Rozhodnutí začít trénovat s trenérem hodnotím zpětně jako jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. Došla jsem do okamžiku, kdy jsem měla poměrně dost načteno, odběhané pokročilé tréninkové plány na půlmaraton a maraton s Garminem a pořád jsem se dřela podle hesla „no pain, no gain“ a cítila jsem, že takhle už to pro mě není dál udržitelné. Běh pro mě není záležitost na nějaké přechodné období, je to za ty roky už můj způsob života, který si chci udržet, jak to půjde, a věděla jsem, jestli chci pokračovat dál, bez zranění, přetrénování, musím si říct o pomoc.
Co bys poradila ostatním běžcům, kteří se ocitají v podobné situaci – mají sny, ale musí skloubit trénink s rodinou, prací a životem?
Být k sobě laskavý a trpělivý. A přesně vědět, proč běháte.
Kdybys měla říct jednu věc, kterou ti běhání dalo do života, co by to bylo?
Odvahu překonávat různé překážky.